Chmura – coraz więcej firm dochodzi do wniosku, że to się opłaca!

Stacjonarne, tradycyjne wersje oprogramowania są coraz mniej popularne. Jak pokazują nasze doświadczenia coraz więcej nawet dużych firm poważnie rozważa wdrożenie oprogramowania w chmurze. Korzyści takiego modelu łatwo wyliczyć. Są to przede wszystkim zdecydowanie niższe koszty początkowe, ponieważ nie trzeba kupować licencji. Nie ma też konieczności kupowania serwera, dbania o ciągłość jego pracy, o back-upy. Aktualizacje także leżą po stronie dostawcy oprogramowania, podczas gdy mając wersję stacjonarną trzeba po pierwsze pamiętać o opłacaniu rocznych upgradów, a po drugie przy pomocy firmy informatycznej wgrywać aktualizacje do programu, przynajmniej raz na kilka miesięcy (lub częściej).

Dla wielu ważna jest również mobilność, dostępność do programu z każdego miejsca gdzie jest internet. Wersja chmurowa daje taką dowolność, w przypadku tradycyjnego modelu wdrożenia na własnym serwerze wymaga to zestawienia bezpiecznego połączenia zdalnego do serwera. Serwer musi być oczywiście cały czas włączony, a więc zżera prąd, a jego podzespoły się zużywają, a więc raz na jakiś czas wymagana jest ich wymiana, a częściej konserwacja. W firmie powinien więc być zatrudniony informatyk. W chmurze wszystko to leży poza percepcją użytkownika, nie musi on o tym nawet myśleć, nie mówiąc już o płaceniu. Chmura jest jednak tylko wynajmem oprogramowania, płaci się za jego użytkowanie, nie jest się właścicielem licencji, tak jak w modelu stacjonarnym.

Wszystkie oferowane przez nas programy (Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, enova365) oferowane są w obydwu modelach. Zapraszamy do kontaktu z nami, po zapoznaniu się z Państwa sytuacją, potrzebami, możliwościami i oczekiwaniami podpowiemy który model i dlaczego będzie optymalnym dla Państwa rozwiązaniem.