Czas na Backup! Czy robisz to dobrze?

Informatyzacja biznesu stwarza ogromne pole dla zagrożeń cyfrowych. Niemal co godzinę jedna z firm na świecie pada ofiara przestępstwa jakim jest atak szyfrujący i żądanie okupu za odszyfrowanie informacji zgromadzonych w bazach danych (mimo antywirusów, firewalli i osobnych serwerów terminali). Zdarzają się też usterki techniczne i sytuacje losowe, które mogą doprowadzić do utraty informacji zawartych w bazie.

Pierwszą i podstawową metodą zabezpieczenia danych jest ich duplikacja w ramach przestrzeni serwerowej, czyli RAID1. Duplikacja (jednoczesny zapis) między dwoma dyskami zabezpiecza nas przed utratą danych w sytuacji w której jeden z nich ulegnie awarii. Awaria jednego z dysków nie zaburza samej pracy serwera, wymiana wadliwego dysku jest możliwa „w biegu”. Mirror nie uchroni jednak naszych danych przed atakiem złośliwego oprogramowania, nie jest to jego rola.

Drugą warstwą zabezpieczenia danych jest dodatkowy dysk wewnętrzny, który służy do wykonywania pierwszego backupu bazy danych. Jeśli zdarzyłaby się sytuacja w której z różnych przyczyn wszystkie dyski połączone w RAID1 utracą sprawność, dysk kopii zapasowej pozwoli odzyskać newralgiczne informacje. Backup wykonywany jest automatycznie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dysk ten w 95% wypadków ulegnie zainfekowaniu jeśli dojdzie do ataku na serwer, nie należy go więc traktować jako zabezpieczenie w tej materii.

Trzecim zabezpieczeniem jest backup wykonywany na dysku sieciowym NAS. Przestrzeń dysku nas jest zazwyczaj dostępna dla wybranych pracowników firmy, kopia bazy danych wykonywana jest podobnie jak w wypadku dodatkowego dysku serwerowego. Podstawową rolą kopii na dysku w sieli lokalnej jest ochrona przed utrata danych przy całkowitej awarii serwera (pożar, skok napięcia powodujący zniszczenie podzespołów etc.). Dysk NAS zapewnia częściowe zabezpieczenie przez atakiem szyfrującym, niestety wraz z postępem technologicznym pojawia się coraz więcej wirusów, które potrafią zainfekować również lokacje w danej sieci. Podobnie jak backup na dysku lokalnym, jest on wykonywany automatycznie.

Kolejne zabezpieczenie to dysk przenośny, który jest podpinany bezpośrednio do serwera, backup bazy danych jest w tym wypadku inicjowany ręcznie. Ta forma jest skuteczna przeciw szyfrowaniu danych, pod warunkiem, że dysk będzie podpinany wyłącznie przez osoby uprawnione, wykorzystywany wyłącznie w celu tworzenia kopii zapasowej, oraz wyłącznie w sytuacji w której jesteśmy pewni że maszyna nie została zaatakowana.

Ostatnim zabezpieczeniem które możemy zastosować w ramach swojego środowiska sieciowo-serwerowego jest backup danych w chmurze. Jest klika rozwiązań komercyjnych, jednak do najbezpieczniejszych obecnie należą Microsoft Azure i Comarch iBard. Backup w chmurze jest wykonywany automatycznie zgodnie z przyjętym harmonogramem wysyłki. Dostawca gwarantuje bezpieczeństwo i dostępność usługi chmurowej. Jest tez ona w 100% bezpieczna przed atakiem złośliwego oprogramowania szyfrującego.

W Polkas każdemu z naszych klientów proponujemy pełne spektrum backupu, jeżeli będziecie Państwo szczegółami – zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym, mailowo na erp@polkas.pl i telefonicznie pod 12 634 05 44.