Jakie są etapy wdrożenia systemu ERP?

Wybór optymalnego systemu klasy ERP to tylko część sukcesu. Potem jeszcze trzeba go dobrze wdrożyć.

Harmonogram wdrożenia systemu informatycznego objąć musi kilka istotnych etapów, wśród których wymienić z całą pewnością należy:

  • analizę przedwdrożeniową – można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najistotniejszy etap wdrożenia, podczas którego opracowujemy założenia, jakim sprostać musi system, spisujemy dokument zawierający opis funkcjonowania systemu po wdrożeniu.
  • instalację i konfigurację – tutaj instalujemy oprogramowanie na serwerze i na stacjach roboczych (tzw. końcówkach), a także konfigurujemy je wedle założeń zawartych w dokumencie analizy przedwdrożeniowej. Etap ten zawiera ten edycję uprawnień poszczególnych operatorów lub grup operatorów, tak zwanych ról, np. handlowiec, magazynier, fakturzysta, kierownik itp.
  • migrację danych z poprzednio używanego programu – w przypadku gdy wcześniej podmiot pracował na innym oprogramowaniu.
  • dodatki programistyczne i integracje z innymi rozwiązaniami – w przypadku gdy w danych obszarach używane jest specjalistyczne, dedykowane oprogramowanie branżowe (np. zewnętrzy WMS, system apteczny czy RCP) lub w biurach rachunkowych z systemami funkcjonującymi u klientów biura.
  • szkolenia użytkowników końcowych.
  • asysta przy starcie produktywnym.
  • wsparcie w bieżącej pracy w oparciu o umowę serwisową.

Oczywiście w toku wdrożenia ujawniają się dodatkowe potrzeby, których sposób i termin realizacji uzgadniany jest indywidualnie. Wśród takich prac na pewno przewidzieć należy modyfikację standardowych wydruków.

Każde wdrożenie jest rzecz jasna inne i powyższe etapy mogą się od siebie różnić, występować w innej kolejności, niektóre łącznie, a czasami być pominięte. POLKAS jako niezależny dostawca rozwiązań klasy ERP trzech producentów (firm Comarch, Soneta i Sage) gwarantuje profesjonalne doradztwo zarówno w zakresie wyboru optymalnego systemu, jak i jego pełnego i zakończonego sukcesem wdrożenia.