System ERP – lekarstwo na wąskie gardła w produkcji.

Współczesny świat bez ustanku mknie w postępie cywilizacyjnym. Ostatnie 150 lat to wręcz sprint najlepszych lat Usiana Bolta. Jednak od rewolucji przemysłowej przedsiębiorcy stykają się z pewnym zjawiskiem, które utrudnia im prowadzenie biznesu. Mowa tutaj o tzw. „bottlenecks”, czyli wąskich gardłach w procesie produkcyjnym.

Żyjąc w czasie rewolucji informatycznej mamy szczęście, dawniej rozwiązanie tego palącego problemu spadało na barki majstrów, brygadzistów i kierowników, wymagało też zdolności matematycznych i dużych ilości czasu. Dzisiaj możemy wykorzystać technologię komputerową.

Najczęstszymi przyczynami powstawania wąskich gardeł produkcyjnych są złe planowanie obciążenia poszczególnych maszyn, gniazd i linii produkcyjnych, oraz brak kontroli nad magazynem. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale w dalszym ciągu istnieją zakłady, które rozliczają produkcje na papierze. Jest to nie tylko bardziej czasochłonne jako działanie samo w sobie, ale niesie za sobą konieczność manualnego śledzenia i przekazywania zgromadzonych danych – klasyczne najsłabsze ogniwo łańcucha informacji. Właśnie w tym miejscu powstaje najwięcej przekłamań.

Pierwszym przykładem niech będzie zbiór procesów technologicznych wykorzystujący niedywersyfikowalny zasób w postaci maszyny, dajmy na to wycinarki laserowej. Zakład posiada kilka gniazd produkcyjnych i linię montażową. Składową detali wykonywanych na poszczególnych gniazdach są elementy wycinane z blach o różnej grubości, parametrach stali etc. Uruchomienie procesów w jednym momencie doprowadziłoby do sytuacji w której zlecenia wykonania elementów detali będą wpływać do wycinarki w tym samym czasie, skutecznie blokując pracę gniazd i linii. Jeżeli natomiast procesami zarządza system ERP zidentyfikuje on obciążenie wycinarki i pozwoli na uruchomienie zleceń w sekwencji niezagrażającej ciągłości pracy gniazd produkcyjnych i montażu produktu z detali. Co więcej, jeśli praca danego gniazda zostaje zaburzona, na przykład awarią, to system może dostosować grafik wycinarki w taki sposób, żeby nie dochodziło do przerwy w jej pracy.

Jako drugi przykład weźmiemy obsługę zamówień surowcowych. Z każdym zamówieniem produktu końcowego wiąże się proces logistyczny. Jeżeli zamówienia do dostawców generowane są ręcznie przez pracowników może dojść do sytuacji w której dany surowiec czy półprodukt zostanie pominięty w zamówieniu lub nie dotrze do nas na czas. System ERP zdecydowanie usprawnia ten proces, może generować zamówienia dostawcy w momencie przyjęcia zamówienia odbiorcy. Jest też w stanie śledzić historię realizacji zamówień u danego dostawcy i ostrzegać o występujących/możliwych opóźnieniach, może również pilnować stanów minimalnych surowców i proponować zamówienie konkretnej ilości (większej lub mniejszej) danego surowca ze względu na ilość realizacji produktu z niego wytwarzanego w analogicznych okresach poprzednich lat.

Nowoczesny system ERP pozwala na automatyzację procesów i łatwą analizę zgromadzonych danych, dzięki czemu można określić punkty krytyczne i postarać się o ich neutralizację.

W Polkas staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla każdego z naszych klientów, jeżeli Państwo chcecie dobrze zarządzać produkcją i wyeliminować z niej wąskie gardła zapraszamy do kontaktu.