ERP nie dla małej firmy? Obalamy mity!

Jako firma wdrożeniowa wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy właściciele mikrofirm oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność zastanawiają się, jaki program do fakturowania dla małej firmy wybrać. Gdy słyszą: oprogramowanie Sage, Comarch ERP Optima czy enova opinie są  często jednoznaczne, choć błędne – to rozbudowane i kosztowne rozwiązanie, tylko dla dużych firm, a do tego skomplikowane w obsłudze.

 

Podkreślamy – nie jest to prawda. W każdym programie klasy ERP system opiera się na podstawowych potrzebach biznesowych. Dopiero wokół nich buduje się rozwiązania bardziej wymagające, skomplikowane i specjalistyczne, jak np. analizy BI, produkcja, CRM, planowanie potrzeb materiałowych MRP, platformy B2B, wskaźniki jakościowe KPI etc. To, że Comarch czy Sage są firmami międzynarodowymi, nie znaczy, ze ich produkty są przeznaczone tylko dla im podobnych przedsiębiorstw. Wachlarz rozwiązań naszych Partnerów obejmuje oprogramowanie zarówno dla jednoosobowych działalności, jak i ogromnych korporacji. Co więcej, w odpowiedzi na zapotrzebowanie małych i mikrofirm nasi Partnerzy mają specjalne propozycje, dedykowane tym, którzy po raz pierwszy sięgają po profesjonalne oprogramowanie.

 

Po programy dla firm takie jak Comarch ERP Optima, enova365 oraz Symfonia może więc sięgnąć każdy mikroprzedsiębiorca, któremu jest potrzebny tylko program do fakturowania, prowadzenia małego sklepu z magazynem czy książki przychodów i rozchodów. „Tylko”, albo „aż” – miarą nie jest tu bowiem wielkość i stopień skomplikowania rozwiązania, a jego znaczenie dla ułatwienia i usprawnienia pracy w przedsiębiorstwie.

 

Kolejnym błędnym przekonaniem jest skomplikowana obsługa systemów klasy ERP. Wielu przedsiębiorców obawia się, że nie poradzą sobie z „poważnym” systemem. Tymczasem ich obsługa – szczególnie podstawowych modułów o prostych funkcjonalnościach – jest intuicyjna, łatwa do opanowania po podstawowym przeszkoleniu nawet dla początkujących użytkowników.

 

Rozwiewamy tutaj także mit ceny. Programy odpowiadające na podstawowe potrzeby mikroprzedsiębiorców wiążą się z niewielkimi kosztami, a gwarantują bieżące aktualizacje i zgodność ze zmieniającymi się przepisami, np. dotyczącymi JPK. Do tego przyspieszają i automatyzują pracę, zmniejszając jej koszty i pozwalając poświęcić zaoszczędzony czas na inne firmowe obowiązki, są więc inwestycją, która szybko się zwraca.

 

Jeszcze jedną zaletą wyboru takiego programu jest to, że gdy firma się rozwinie, nie trzeba zmieniać systemu, uczyć się obsługi nowego programu, po raz kolejny płacić za to, co już jest wdrożone i dobrze funkcjonuje. Dzięki modułowej budowie systemy ERP „rosną” wraz z firmą, dostosowując się do rosnących wymagań i potrzeb, jakie pojawiają się wraz z rozwojem firmy o kolejne obszary czy zwiększającą się liczbą pracowników. Wystarczy zamówić nowe moduły, kolejne stanowiska czy rozwiązania mobilne, by otrzymać narzędzia służące kolejnym, rozwijającym się płaszczyznom działania firmy. To jest właśnie główna idea systemów naszych Partnerów: są elastyczne i odpowiadają na potrzeby każdego przedsiębiorcy, bez względu na to, na jaką skalę prowadzi swoją działalność.

 

Wszystkich z Państwa zainteresowanych wdrożeniem rozwiązań ERP – tych podstawowych i tych zaawansowanych – zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym: 12 634 05 44 i erp@polkas.pl.