Sieci strukturalne POLKASDobrze skonfigurowaną sieć strukturalną w firmie można porównać do układu nerwowego człowieka – umożliwia gromadzenie informacji z otoczenia, a także zapewnia przesył informacji i pozwala harmonijnie współpracować wszystkim komórkom zdrowego organizmu.

Informatyzacja większości stanowisk pracy we współczesnych przedsiębiorstwach powoduje, że sieci strukturalne odgrywają coraz większą rolę w ich funkcjonowaniu. Obecnie, mówiąc o sieci firmowej należy mieć świadomość, że nie polega ona tylko na podłączeniu kilku komputerów do rutera, służącego jako brama sieciowa. Zadania współczesnych sieci strukturalnych to m.in. umożliwienie sprawnego współdziałania maszyn i aplikacji w bezpiecznym środowisku, ale także usprawnienie pracy grupowej poprzez wydzielanie dostępu odpowiednim osobom do zasobów, z których mają możliwość korzystania na wszystkich koniecznych platformach sprzętowych.

Jeszcze kilka lat temu sieci strukturalne kojarzyły się wyłącznie z nośnikiem w postaci kabli. Obecnie, dzięki szerokiemu pasmu transmisji danych, wiele odcinków sieci – w szczególności tych trudno dostępnych – jest realizowane przy pomocy urządzeń radiowych, z prędkością pozwalającą na swobodną pracę kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pracownikom jednocześnie. W szczególności podczas korzystania z zasobów chmur obliczeniowych, należy pamiętać, jak istotną rolę odgrywa przepustowość, wydajność oraz niezawodność sieci.


Oferta POLKAS w zakresie strukturalnych sieci informatycznych obejmuje między innymi:

  • Projektowanie, jak i wykonywanie okablowania strukturalnego sieci komputerowych oraz telefonicznych.
  • Adaptację istniejącej infrastruktury do wymogów nowoczesnych systemów informatycznych, przy jednoczesnym spełnianiu wymaganych parametrów transmisji sygnałów telefonicznych i komputerowych.
  • Rozbudowę sieci o nowe stanowiska lub całe filie przedsiębiorstw – również te, które oddalone są od siebie o kilkaset kilometrów, a także scalanie ich w zamknięte podsieci, składające się na jedną, bezpieczną sieć firmową, ze swobodnym dostępem pracowników do niej przy pomocy protokołu VPN (Virtual Private Network).