Szkolenie z systemu ERP – po czym poznać to dobre?

Decydując się na wdrożenie systemu ERP często nie zdajemy sobie sprawy jak ważnym elementem jego realizacji jest szkolenie osób które będą na co dzień pracować z oprogramowaniem. Nawet w kilka lat po wdrożeniu może okazać się, że źle zaplanowane i przeprowadzone szkolenie pracowników jest przyczyną mniej wydajnej pracy, a nawet powstawania błędów w bazie danych.

Ludzie z zasady działają w oparciu o wypracowane schematy. Lubimy powtarzalność, bo pozwala nam nie zwracać uwagi na otaczający nas chaos. Każdy schemat i przyzwyczajenie ma jednak swój początek i warto właśnie w czasie jego kształtowania się zainterweniować i wskazać odpowiedni kierunek.

Szkolenie pracowników ma właśnie ten cel – pokazać przyszłym operatorom ergonomicznie optymalne ścieżki i metody, by praca z systemem nie sprawiała nikomu problemów, nikogo nie frustrowała i nie powodowała błędów.

Specjalista, który prowadzi wzorcowe szkolenie dla kilku osób powinien przede wszystkim zapewnić uczestnikom dostęp komputerów z zainstalowaną funkcjonalną wersja ERP (w wypadku szkolenia w siedzibie klienta w miarę możliwości szkolenie powinno odbyć się na stacjach roboczych pracowników).

Grupa uczestnicząca w szkoleniu nie może być zbyt duża, zazwyczaj mówimy o 5-6 osobach na jednego trenera. Większa liczba uczestników sprawi, że szkolenie może być chaotyczne i osoby szkolone niewiele z niego zapamiętają.

Podobnie jest z długością szkolenia, z obserwacji możemy wnioskować że maksymalny czas w ciągu dnia w którym wydajnie przyswajamy informacje oscyluje wokół 5 godzin. Niezbędne są też przerwy, nawet 10 minut regeneracji jest dla naszego umysłu bardzo ważne.

W czasie szkolenia największy nacisk powinien być kładziony na ćwiczenia praktyczne, każdy użytkownik przynajmniej 3 razy powinien powtórzyć daną operację. Jest też faktem, że w nowoczesnych systemach ERP ścieżki różnych operacji są do siebie maksymalnie zbliżone, co dodatkowo utrwala je w pamięci szkolonej osoby.

Najważniejszym elementem decydującym o powodzeniu szkolenia jest jednak szkolący. Jeśli trener prowadzi szkolenie flegmatycznie, bez zaangażowania, mówiąc wprost – jest nudny – uczestnicy najlepiej zapamiętają właśnie ten szczegół i przypną taką metkę do systemu ERP. Trener musi posiadać co najmniej bardzo dobrą znajomość systemu, jeśli nie będzie potrafił ad hoc odpowiedzieć na pytania uczestników straci u nich autorytet.

Do prowadzenia szkoleń z ERP trzeba dobrych pracowników. Polkas prowadzi bardzo dobre szkolenia bo zatrudnia najlepszych specjalistów. Jeżeli widzicie Państwo potrzebę przeszkolenia pracowników z zakresu systemów Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL lub enova365 zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym działem handlowym na erp@polkas.pl i telefonicznie pod 12 634 05 44.