Dzięki Sage e-Audytor JPK mniej tajemniczy

JPK: sage e-audytorJuż od 1 lipca 2016 roku zgodnie z ustawą rozpoczną się kontrole skarbowe z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Przedsiębiorcy, z których wg badań rynkowych około 30% deklaruje wręcz brak jakiejkolwiek wiedzy na temat JPK, nie ukrywają swoich obaw. W przypadku nieprzekazania pliku do kontroli, na stosowne wezwanie uprawnionego w myśl ustawy urzędu lub przekazania pliku zawierającego błędy, grozi im odpowiedzialność karno-skarbowa.

Wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego biznesu, producent systemu informatycznego Symfonia firma Sage przygotowuje rozwiązanie, które umożliwi przejrzenie i walidację informacji zawartych w JPK przed wysłaniem go do kontroli.

Rozwiązanie, które firma Sage planuje wprowadzić na rynek już wkrótce, będzie nazywać się Sage e-Audytor. Jego funkcjonalność wg deklaracji będzie pozwalać na odczytanie i zrozumienie wygenerowanego pliku JPK, ale co wydaje się być kluczowe, również identyfikację pomyłek i błędów.

Sage e-Audytor powstaje przy współpracy lidera organizacji doradztwa podatkowego, firmy PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. (PwC), która ma duże doświadczenie w podobnych projektach prowadzonych w Europie.

Wg zapowiedzi Sage e-Audytor ma umożliwiać weryfikację plików JPK również z systemów innych niż Symfonia.