W dobie coraz dalej idącej informatyzacji, firmy zajmujące się wytwarzaniem dóbr kierują swoją uwagę na identyfikację i optymalizację rzeczywistego kosztu wyprodukowania sztuki swojego produktu.
Algorytmy systemów ERP w połączeniu z BI potrafią dużo, ale muszą dostać dane do przeliczenia. A co jeśli nasze maszyny nie są synchronizowane z systemem ERP? Może mamy kilka gniazd roboczych które przypominają manufakturę, a jednak chcemy uzyskać z nich dane? Albo zależy nam na wprowadzaniu zarówno informacji ilościowych, jak i jakościowych?
W takich przypadkach najlepszym i najszybszym sposobem na rejestrację danych jest postawienie przy stanowisku roboczym urządzenia, które pozwoli pracownikowi lub majstrowi na uproszczone wprowadzenie progów zlecenia produkcji w systemie. Teoretycznie może to być komputer, ale poruszanie się kursorem myszy jest mało wydajne, poza tym jednostki centralne są narażone na wilgoć, kurz i uszkodzenia wynikające z nieostrożnego postępowania z nimi.
W sukurs przychodzi technologia, a dokładniej wzmocnione komputery panelowe i kioski robocze z ekranami dotykowymi, certyfikowane IP65. Taki sprzęt jest dedykowany pracy w środowisku niesprzyjającym elektronice, jakim z całą pewnością jest hala produkcyjna.
Dzięki dotykowemu interfejsowi można dla nich przygotować spersonalizowane aplikacje o uproszczonym layoucie, dzięki któremu nawet mniej obeznani z pracą na komputerze pracownicy nie będą mieć problemów z wprowadzaniem informacji o rozpoczętych i zakończonych zadaniach, widząc przy tym listę kolejnych prac do wykonania. Duże, łatwe do identyfikacji przyciski start i stop, możliwość uruchomienia klawiatury ekranowej, jeśli będzie potrzebna, automatyczne zliczanie czasu pracy, przestojów, czy przezbrojeń to tylko niektóre z możliwych do uzyskania ułatwień dla operatora. Co więcej, urządzenia można wyposażyć w peryferia takie jak skanery, drukarki etykiet, wagi, czy dodatkowe ekrany wyświetlające konkretne informacje niezależnie od operacji prowadzonych na panelach dotykowych.
Automatycznie zliczany czas realizacji pozwoli kadrze zarządczej na analizę wydajności i określenie kosztów w odniesieniu do wolumenu wyprodukowanego towaru. Dzięki dodatkowemu wprowadzaniu informacji jakościowych manager dowie się natomiast jaki procent zużytego materiału zostaje zmarnowany, a jeśli ankiety są dokładne – z jakiej przyczyny doszło do jego zmarnowania.
Wydatek na podobny mechanizm szybko się zwróci i będzie w przynosił firmie wymierne oszczędności, co z pewnością ucieszy dyrektora finansowego firmy.
Firma Polkas realizowała z powodzeniem projekty tego typu u kilku kontrahentów. Jeżeli chcielibyście Państwo dołączyć do firm korzystających z naszego autorskiego oprogramowania rejestracji i rozliczenia produkcji serdecznie zapraszamy do kontaktu z Działem Handlowym pod numerem telefonu 12 6340544 oraz mailowo na erp@polkas.pl