System ERP w chmurze czy na dedykowany serwer? Co wybrać?

Decyzja o wdrożeniu systemu to dopiero początek decyzji, jakie w związku z tym procesem musi podjąć przedsiębiorca. Jednym z podstawowych pytań na które musi on sobie odpowiedzieć, jest wybór miejsca instalacji systemu – czy inwestować we własną infrastrukturę serwerową, czy zdecydować się na system w chmurze?

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, jednak ze względu na wygodę oraz dostępność coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu w chmurze. Dedykowany serwer wymaga miejsca oraz najczęściej kogoś, kto będzie zapewniał jego wsparcie techniczne. W przypadku rozwiązań w chmurze o kwestiach tych można zwyczajnie zapomnieć.

W biznesie szczególna wartością jest zasób posiadanych danych. Jednak dane, do których nie ma się dostępu wtedy, gdy są potrzebne, stają się bezużyteczne. Rozwiązania chmurowe w obszarach systemów ERP (ale nie tylko) zapewniają dostęp do danych niemal z każdego miejsca i o dowolnej porze. Wybierając dedykowany serwer także możemy skonfigurować zdalne połączenie, jednak nie będzie ono nigdy tak szybkie, jak połączenie do systemu w chmurze. Dodatkowo trzeba zainwestować w licencje serwerowe, które pozwalają na taki zdalny dostęp.

Im więcej danych, tym większe koszty ich przechowywania i przetwarzania. W przypadku serwera dedykowanego trzeba zaplanować jego rozwój wraz ze wzrostem bazy danych, pamiętać o regularnych backupach oraz zastosować odpowiednie zabezpieczenia przez np. włamaniem czy awarią. Rozwiązania chmurowe oparte są o profesjonalne datacenter, co zapewnia wysoki pozom bezpieczeństwa. Oprócz tego chmura „rośnie” wraz z potrzebami i bazą danych, oraz zapewnia regularne, aktywne wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

Warto także wspomnieć o aktualizacjach i modernizacjach insfrastruktury. Przy serwerze dedykowanym wszelkie prace techniczne w obszarze serwera skutkują przerwą w dostępie do systemu ERP. W przypadku chmury modernizacja serwerów nie wpływa na dostęp do systemu.

Zakup dedykowanej infrastruktury serwerowej wiąże się z koniecznością  sporego jednorazowego wydatku – lub w przypadku leasingu z dodatkowymi formalnościami. Rozwiązania chmurowe najczęściej rozliczane są co miesiąc, co pozwala znacząco zmniejszyć początkowe koszty inwestycji, a następnie regularnie wliczać infrastrukturę w koszty firmy. Zwiększa to także możliwość wprowadzania modyfikacji związanych z potrzebnymi zasobami serwerowymi – można je zwiększać lub zmniejszać niemal w dowolnym momencie.

Co ważne, dużą przewagą serwerów dedykowanych do pewnego momentu był dostęp administracyjny, pozwalający m.in. na instalowanie indywidualnych dodatków czy integracji. W typowych systemach chmurowych wciąż taki dostęp nie jest standardem, natomiast producenci systemów ERP reagując na potrzeby użytkowników oferują dodatkowo rozwiązania chmurowe z możliwością instalacji dodatkowych rozwiązań.

Wdrażane przez POLKAS systemy ERP dostępne są zarówno w opcji stacjonarnej, jak i chmurowej, a nasi specjaliści doradzą, która z tych opcji będzie optymalna.