Wielu przedsiębiorców decydując się na zakup odpowiedniego systemu wspomagającego zarządzanie zastanawia się, czy rozwiązanie IT „z najwyższej półki” spełni ich oczekiwania i czy tak naprawdę dostawca tego produktu mówiąc nam: „ to naprawdę jest dobre” był do tego przekonany?
Każdy sprzedawca ma prawo do tego, aby opisywać zarówno swój produkt jak i jego cechy rzetelnie i uczciwie. Ale w przypadku opisywania korzyści, oferta powinna dotyczyć zastosowania rozwiązania u konkretnego klienta. Każdy klient ma obawy przed zakupem oprogramowania ERP zwłaszcza, że mitów na ten temat jest wiele.
Dzisiaj mam małe potrzeby więc nie kupię…
A jak będzie jutro? Systemy klasy ERP to nie tylko dostęp do szerokiej funkcjonalności, ale również możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Być może dzisiaj nie wykorzystamy systemu w pełni, ale w dalszej perspektywie, kiedy nasza firma osiągnie inny etap rozwoju, będziemy mogli skorzystać z jego bardziej zaawansowanych narzędzi. Takiej możliwości nie da nam rozwiązanie niższej klasy. Zgodnie z zasadą, że „system ma wspomagać a nie ograniczać”, warto jeszcze raz przemyśleć temat.
Średniej firmy nie stać na taki system…
To przekonanie absolutnie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest takie pojęcia jak „ analiza przedwdrożeniowa”, która dokładnie zweryfikuje funkcjonalność systemu z potrzebami klienta. Skupienie się na najważniejszych procesach w firmie klienta, daje możliwość właściwego ich odzwierciedlenia w rozwiązaniu i ostatecznie precyzyjnego określenia kosztu wdrożenia. Część dostawców ERP przedstawia klientowi zamknięty budżet wdrożenia , niektóre firmy umieszczają w swoich umowach zapisy, które pozwalają im na zwiększanie kosztów wdrożenia z powodu „ wzrostu złożoności systemu”. Uczciwie skonstruowana umowa wdrożenia powinna zawierać zdefiniowany budżet prac.
Kryzys na rynku więc nie zaryzykuję…
Rzeczywiście, obecnie czasy są niepewne i wydawać by się mogło, że inwestowanie w informatyzację swojej firmy nie jest najlepszą decyzją. Ale może warto spojrzeć na to z innej perspektywy? W dobie kryzysu i w obliczu ogromnej konkurencji na rynku, każdy przedsiębiorca musi być przygotowany na ewentualne zmiany w firmie. Warto więc dysponować odpowiednim narzędziem informatycznym, które w odpowiednim momencie będzie można wykorzystać. W przypadku niewystarczającego budżetu na zakup systemu, należy wziąć pod uwagę fakt, że obecnie na rynku istnieje wiele propozycji finansowania takich projektów. Może więc warto z nich skorzystać?
System klasy ERP ma za zadanie wspierać Twoją firmę na każdym etapie jej rozwoju, a podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować przy jego wyborze jest to, że ma być dopasowany do naszej działalności a nie do rynku. Należy pamiętać, że nawet w obrębie tej samej branży specyfika każdej firmy jest inna.